Životní styl

Počasí snad zešílelo

Tolik lidí se podivuje nad změnami ve venkovních teplotách! Zima přechází rovnou do léta a jaro s podzimem? Jako by neexistovaly. Kde jsou ta čtyři roční období, která se střídala s pravidelností hodinových ručiček? Kde jsou ty charakteristické znaky jednotlivých ročních období, o kterých jsme se učili ve škole? Kam se to všechno podělo? Co se děje?
silnice v poušti.jpg

Když se venku nehorázně oteplí. Nebo naopak zima bude praskat ve švech, můžeme si pomoci různými vychytávkami v podobě větráků, ventilátorů, klimatizace . Ale co dál? Sucha a vedra náš kvalitní život ohrožuje i v daleko větší míře. Nezvyklé klima v našich končinách může mít daleko zoufalejší dopad na život vůbec. A nejen v našich končinách. V podstatě na celém světě.

To, že se jedná o skutečně celosvětový problém, musí být všem jasné. Skleníkový efekt, globální oteplování. Kdo by tyto termíny už někdy neslyšel! I Česká republika přijala politiku ochrany klimatu v naší zemi. Na celosvětové úrovni se změnám klimatu věnuje každý stát a každá příslušná organizace.

Podle vědeckých studií globální oteplování výrazně přispívá k šíření problémů, se kterými se lidé na celém světě stále dokola potýkají. Hladomor, extrémní sucha, povodně, požáry a v neposlední řadě i války a migrace vyplývající z chudoby. A kdo za to může, že se klima mění? Lidská činnost je příčinou změny klimatu. O tom už není pochyb.
cyklista při povodni.jpg

Jak dál?

Možná si to ani neuvědomujete. Nebo nad tím nepřemýšlíte.

· Ale dokážete předvídat, co se stane, když roztaje ledovec v Grónsku? Vědci propočítali, že hladina moří stoupne o 7 metrů.

· Extrémní vedra zaviní korozi půdy. Co to znamená, když nám půda poskytuje obživu? To si umí domyslet každý.

· Co udělají lidé, kteří by v důsledku koroze půdy mohli umírat hladem? Nastane pochopitelná masová migrace celých národů. A co bude následkem takové hromadné migrace? Napětí ve všech poklidně si žijících společnostech.

Jde to zastavit?

Právě proto se jedná o jakési záchraně klimatu, aby se kontrolovaly hranice neúnosnosti jeho změn. A co když se dostane změna klimatu do změn nevratných? To nemůžeme dopustit. Neberte na lehkou váhu slova o klimatu našeho světa!

Mohlo by se vám také líbit...