Dům a zahrada

Sedací souprava je dominantní klenot obývacího pokoje

Sedací soupravy si lidé pořizují kvůli maximálnímu pohodlí. To je první ukazatel, který je pro každého z nás rozhodující, přesto to první, co nás zaujme, je vzhled. Jak je souprava velká, z jakého materiálu je zhotoven potah, zda je příjemný na dotek, zda bude jeho barva ladit s ostatními prvky v interiéru.
žluté stolky

V tu chvíli však zapomínáme na to zásadní, a to je technické provedení. Ženy by proto neměly bezhlavě nakupovat v e-shopech jen podle fotografií, ideální je si několik nabídek výrobců přímo osahat a vyzkoušet, a to nejlépe v mužském doprovodu. Muže totiž obvykle zajímá, jak se na ní sedí nebo leží, a jak je provedena konstrukce. Zda je skládací, jak je robustní a pevná, zda se po půl roce neprosedí. Měli bychom tedy o nich něco vědět.
terasa u jídelny


Výplň a konstrukce


Podezřelá je nízká gramáž výplně, tehdy jde o tzv. teplou pěnu, docela obyčejný molitan, který se vám může již po několika měsících značně zdeformovat. Sedací soupravy nejsou zrovna nejlevnější a nemá smysl každý kvartál kupovat novou. Výplň by měla být tvořena ze studené polyuretanové pěny.

Dalším podstatným hlediskem je konstrukce, nosný rám. Ten může být buď z kovu, nebo z dřevěného masivu, či z dřevotřísky. Někde se dokonce výrobci snaží nakombinovat lisované piliny (dřevotřísku) s vyztuženým kartonem. Něčemu takovému se rozhodně vyhněte a raději sáhněte po osvědčené klasice, sedačky z masivu a z kovu jsou rozhodně stabilnější a trvanlivější.
květina na stolku


Tvrdá nebo měkká


Ideální je kompromis, zlatý střed. Příliš měkké posezení nedrží páteř ve správné poloze a za hodinu máte záda jak po půldenní namáhavé túře. Příliš tvrdá podložka je vhodná leda tak pro domácí mazlíčky, kterým takový povrch nevadí. Vy si však na něčem takovém neodpočinete. Podobné je to i u rozkládacích pohovek, aby matrace byla příjemná pro občasné přespání vašich hostů.


Jakou barvu zvolit


Teplé nebo studené barvy, to záleží na kompozici pokoje, na malbě, na ostatním nábytku, na koberci, a také na dispozici vůči světovým stranám. Jižní prosluněné obýváky raději osazujte chladnějšími barvami sedacích souprav – modrou a zelenou. Naopak pokoje na sever, s menšími okny, nebo směrem na východ, je vhodné vyplnit něčím svěžím, se žlutou či oranžovou, nebo i odvážnou červenou.  Měli bychom ale raději sáhnout po pastelových barvách, tehdy posezení celou místnost oživí a zútulní, než kdyby šlo o nevýrazné, mdlé odstíny.

Mohlo by se vám také líbit...