Nákupy

Co škodí Vaší prostatě

Prostata patří mezi velmi důležité orgány mužského těla a je potřeba nepřehlížet první náznaky, že není s prostatou něco v pořádku. Co škodí prostatě?

Pánům asi nemusím moc vysvětlovat co je prostata. Jedná se o mužské pohlavní žlázy umístěné pod močovým měchýřem velikosti vlašského ořechu. U prostaty se také někdy můžete setkat s názvem předstojná žláza. A co se v prostatě vlastně děje za mechanismy? Tvoří se tam až 30 % ejakulátu, který napomáhá přežít spermiím. Věkem se prostata zvětšuje a utlačuje močovou trubici. Díky ní vzniká pro některé pány známý problém s močením.

muž

Co škodí prostatě a jak se tomu vyhnout

Co škodí prostatě a může Vám znepříjemnit život? Nejen genetika, ale i špatná životospráva může způsobit nepříjemné problémy s prostatou. Prostatě jednoznačně škodí větší konzumace alkoholu. Nemusíte smutnit jedno pivo nebo sklenička vína prostatě neškodí. Prostatě velmi škodí i některé potraviny. Řadí se zde červené maso, uzeniny a masné výrobky, tučné mléčné výrobky a pojídání polotovarů. Další nešvar, který Vaší prostatě jednoznačně škodí je kouření. Abyste se problémům vyhnuli je dobré pravidelné cvičení, kvalitní životospráva doplněná o mnoho vitamínů. Do jídelníčku zkuste zařadit ryby, dýňová semínka, mořské plody, brokolici nebo třeba vodní meloun. I kvalitní noční spánek velmi pomáhá i celkové psychické pohodě. Bonusem pro Vaše tělo i prostatu může být doplnění vitamínů v doplňcích stravy, které jsou volně prodejné v lékárnách.

lékař

Jak poznat, že je není s prostatou něco v pořádku

Jak už bylo zmíněno může se objevit problémy s prostatou. Měli byste zpozornit, pokud pociťujete častou potřebu k močení, který je poté doprovázen slabým proudem moči. U močení ještě zůstaneme. Dalšími varovnými příznaky onemocnění prostaty jsou obtížné močení po ránu a potřeba při močení tlačit. Při zjištění těchto problémů není na co čekat. Proto odhoďte stud a zajděte co nejdříve na vyšetření k Vašemu urologovi.

Vyšetření prostaty se nemusíte bát. V prvním screeningu se může jednat o odběr krve, nicméně základem každé prohlídky je prohlídka pohmatem přes řitní otvor. Může to být nepříjemné, ale nejedná se o nic bolestivého.

Mohlo by se vám také líbit...